Sanktuarium maryjne

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od  początku powstania, aż do dzisiaj są Ojcowie Jezuici, już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. 

Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów. Święta Lipka ostatnio stała się także miejscem wypoczynkowym. Lasy i jeziora przyciągają coraz liczniejszych wczasowiczów.

W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. We wnętrzu Kościoła, na ołtarzu głównym możemy podziwiać obraz-Matki Boskiej Świętolipskiej oraz barokowe organy z ruchomymi figurkami. Nie są one duże, bo mają około 40 głosów. Zbudował je w latach 1719-1721 organmistrz Jan Josue Mosengel z Królewca. Na uwagę zasługuje kunsztownie wykonany prospekt organowy z ruchomymi figurkami, który jest dziełem tego samego twórcy. W czasie dwóch wojen światowych organy zostały poważnie zniszczone. W roku 1970 brat zakonny Waldemar Strzyżewski uruchomił nieczynne przez wiele lat figury. Koncerty organowe w okresie letnim ściągają tysiące turystów i pielgrzymów.

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij